Hoppa till innehållet

Arn ändrar sig om Handelsbankens bosparfond

Allmänna reklamationsnämnden, Arn, ger Handelsbanken rätt mot en bosparare som vill ha ersättning när bostadsrättskön försvann. Beslutet går rakt emot nämndens eget beslut i ett tidigare snarlikt ärende rörande samma fond.

Publicerad

Arn tycker inte att Handelsbanken behöver betala tillbaka pengar till kunder som sparat i en bosparfond där kön försvann.

I somras rekommenderade Arn att Handelsbanken skulle ersätta en kund med 18 000 kronor i förvaltningskostnader som kunden betalat in extra för sitt sparande för få en plats i en bostadsrättskö åt sin dotter. Fonden var, som Råd & Rön tidigare skrivit om, ett samarbete mellan föreningen Bostadsrätterna, som skötte bostadskön, och Handelsbanken som förvaltade pengarna. Men 2018 lades samarbetet ner eftersom det saknades bostäder att förmedla.