Hur ska man få grepp om de hälsopreparat som erbjuds via helsidesannonser i dagspressen och som utlovar bot på många av de problem som äldre människor upplever. Testas dessa någonstans? Om inte, borde inte ni göra det? Jag inser att det är svårt, men det borde inte avskräcka.
Bengt
Svar: Att testa effekten av hälsopreparat är, som du skriver, svårt och kräver långa vetenskapliga studier som sträcker sig över år. Vi har däremot testat innehållet i vissa kosttillskott, vilket du kan läsa om på www.radron.se/vitamin-B6. Kosttillskott räknas som livsmedel och kontrolleras inte som läkemedel gör. Det är säljaren av produkten som ansvarar för att den är säker och kommunerna som har kontrollansvaret.
Det här är Råd & Röns frågespalt
Du hittar svaren på 100-tals andra konsumentfrågor här i Råd & Röns frågespalt.
Svaren görs av tidningens redaktion och professionella konsumentvägledare på Råd & Röns dotterbolag.
Har du en konsumentfråga? Skriv till oss på radron@radron.se. Redaktionen förbehåller sig rätten att korta och redigera insända texter. Av resursskäl kan tyvärr inte alla insända frågor besvaras.