Jag har en Android av fjärde generationen och har uppmanats att byta till en senare generation då bank-id skulle bli säkrare. Det skulle ske i somras, men än fungerar allt som vanligt. Kan jag vänta tills jag får veta att det inte går längre eller är det osäkert redan nu?
Solveig
Svar: Finansiell ID-Teknik BID som gör bank-id-appen hälsar att arbetet med den nya versionen av appen drog ut på tiden och att det därför gick att använda Android 4 längre än vad det var tänkt. Nu ska det dock inte fungera längre. Företaget spärrar äldre versioner av appen när de inte ska användas, men rent generellt är det säkrare att använda nyare versioner av Android som fortfarande får säkerhetsuppdateringar.
Det här är Råd & Röns frågespalt
Du hittar svaren på 100-tals andra konsumentfrågor här i Råd & Röns frågespalt.
Svaren görs av tidningens redaktion och professionella konsumentvägledare på Råd & Röns dotterbolag.
Har du en konsumentfråga? Skriv till oss på radron@radron.se. Redaktionen förbehåller sig rätten att korta och redigera insända texter. Av resursskäl kan tyvärr inte alla insända frågor besvaras.