Kontrollerar man verkligen en brandvarnares funktion, det vill säga förmåga att upptäcka rök, genom att trycka på knappen, eller testar man bara signalförmågan?
Maria
Svar: Man kontrollerar funktionen. Enligt Anders Lundberg, som är brandingenjör på Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, är det fastslaget i standarden för brandvarnare att det ska finnas en testfunktion som simulerar närvaron av rök i detektorkammaren, antingen elektriskt eller mekaniskt, när du trycker på testknappen. I en optisk brandvarnare finns en ljusstråle och när rök kommer in studsar ljusstrålen på rökpartiklarna och träffar en ljusdetektor. När du trycker på knappen ökas ljusstyrkan på strålen, eller känsligheten på detektorn, så att brandvarnaren löser ut även utan rök. I en joniserande brandvarnare kopplas ett extra motstånd in som simulerar den oregelbundenhet i spänning som rök orsakar i jonisationskammaren på brandvarnaren. Även övrig elektronik och batterispänning testas när du trycker på knappen.
Det här är Råd & Röns frågespalt
Du hittar svaren på 100-tals andra konsumentfrågor här i Råd & Röns frågespalt.
Svaren görs av tidningens redaktion och professionella konsumentvägledare på Råd & Röns dotterbolag.
Har du en konsumentfråga? Skriv till oss på radron@radron.se. Redaktionen förbehåller sig rätten att korta och redigera insända texter. Av resursskäl kan tyvärr inte alla insända frågor besvaras.