Fråga: Mina barnbarn, liksom otaliga barn i förskolor och skolor, älskar att lägga pärlplat-tor. Vem ansvarar för att dessa härliga konstverk återvinns? För hur glada än far- och morföräld-rar bli över att få dessa konstverk avtar glädjen med åren. Efter 20–25 år har det samlats kilovis med dessa plastprodukter som man gärna vill bli av med. Men hur, på ett återvinningsbart sätt? Rekommendationen från producenterna är att slänga dem i hushållssoporna. Alternativet är väl annars att åka till ÅVC och slänga det i “brännbart”.
Maj-Britt
Svar: Det finns inget producentansvar för produkter som pärlor till pärlplattor på samma sätt som det finns för förpackningar. Därför finns det heller inget system för att återvinna dem, utan precis som du redan har konstaterat ska de slängas i brännbart eller lämnas på återvinningscentralen. Pärlorna är gjorda av polyetylen, en av de vanligare plastsorterna, och skulle på det sättet mycket väl kunna återvinnas.
Det här är Råd & Röns frågespalt
Du hittar svaren på 100-tals andra konsumentfrågor här i Råd & Röns frågespalt.
Svaren görs av tidningens redaktion och professionella konsumentvägledare på Råd & Röns dotterbolag.
Har du en konsumentfråga? Skriv till oss på radron@radron.se. Redaktionen förbehåller sig rätten att korta och redigera insända texter. Av resursskäl kan tyvärr inte alla insända frågor besvaras.